Ogrody społecznościowe w Warszawie

Aktualnie w Warszawie jest 21 ogrodów społecznościowych – miejsc, gdzie na kawałku ziemi mieszkańcy sieją, sadzą, pielą, zbierają plony i aktywnie spędzają czas. Pierwszy powstał w dzielnicy Praga Północ w 2012 r. z inicjatywy Praskiego Centrum Rewitalizacji Społecznej – PRECEL.

Ogrody działają w całej Warszawie przy domach kultury, na tarasie biblioteki, między blokami, przy przedszkolu, obok działek, w parku, na terenie osiedli.

Tworzenie ogrodów to dowód na energię mieszkańców. Doceniają to władze miasta, podkreślając, że taka zieleń jest bardzo cenna. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu tworzą się wspólnoty, które czują odpowiedzialność za „swoją część Warszawy”, za jej wygląd i funkcjonowanie.

Ogrodnikom pomaga Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który na podstawie podpisanych umów wspiera ich metodycznie i merytorycznie, organizując warsztaty na tematy wskazane przez prowadzących ogród.

Każdy z warszawskich ogrodów jest inny - różni są przecież założyciele. I to wielka wartość. Różnorodność jest siłą i wpływa na piękno ogrodów. Bywają ogrody czysto ozdobne, rekreacyjne, ale też warzywno-owocowe. Wszystko zależy od tworzącej go społeczności; a także miejsca, w którym powstaje.

Ogrody społecznościowe są ogólnodostępne, czyli każdy może wziąć udział w jego tworzeniu na zasadach wcześniej ustalonych z liderami czy grupą inicjatywną.

Fundacja Dóbr Wspólnych stworzyła Latającą Szkołę Ogrodników Miejskich, czyli cykl nieodpłatnych warsztatów i konsultacji przeznaczonych dla zaangażowanych w prowadzenie ogrodów. Na wsparcie mogą też liczyć planujący założenie ogrodu. Wystarczy, że zgłoszą się co najmniej trzy osoby z pomysłem. Dowiedzą się, co robić, by ogród powstał.

Ogrodnicy mogą też korzystać z Otwartego Składu Materiałów Ogrodniczych. To platforma, poprzez którą można wypożyczyć np. narzędzia, podzielić się nasionami czy materiałami budowlanymi.

SIGNAL we Wiedniu

Ostatnie spotkanie partnerstwa projektu SIGNAL realizowanego w ramach programu Erasmus+ odbyło się we Wiedniu w kwietniu br.

Tym razem tematem spotkania były alternatywne metody upraw roślin użytkowych.

Ciekawym przykładem jest inicjatywa mieszkańców Wiednia, którzy od kilku lat zazieleniają wizerunek swojego miasta sadząc kwiaty i warzywa w przestrzeni publicznej. W takich miejscach jak podwórka miedzy blokami, trawniki wokół drzew, zaniedbane tereny poprzemysłowe a nawet dachy powstają małe, urokliwe ogródki; miejsca relaksu i spotkań dla ludzi, a dla ptaków i owadów oazy przyrody w betonowej przestrzeni miasta.


Przy okazji konsumenci stają się producentami: uprawiając własną marchewkę, seler czy bazylię inaczej podchodzą do produkcji żywności. Coraz bardziej interesują tym, jak jest uprawiana, jak jest przetwarzana, skąd pochodzi i jaki wpływ ma na środowisko. Mieszkańcy otrzymują wsparcie od miasta Wiednia, które założyło agencję dla zainteresowanych ogrodami miejskimi (Urban Gardening).

Partnerzy projektu odwiedzili również gospodarstwo typu RWS (rolnictwo wspomagane przez społeczność) w Gänserndorf pod Wiedniem. Idea polega wspólnym ustaleniu potrzeb grupy, opracowaniu potrzeb grupy, na płaceniu składki, a jednocześnie ponoszeniu ryzyka związanego ze słabym plonowaniem.
Więcej informacji nt. projektu SIGNAL znajduje się na stronie www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

Przyjaciół starych odmian zapraszamy do udziału w projekcie „KOSZTELA”

W 2018 roku kontynuujemy realizowany wspólnie z grupą ACCOR - Orbis (w ramach międzynarodowej akcji Fundacji PUR PROJECT) projekt zakładania nowych tradycyjnych sadów. Od roku 2015 posadzonych zostało 13000 drzewek. Powstało 130 tradycyjnych sadów, w których rosną takie odmiany jak: kosztela, antonówka, malinówka, kronselska i 60 innych.

 

Przypominamy warunki:
Właściciel zobowiązuje się do:
1. Posadzenia co najmniej 50 drzew (potrzebny teren to ca 0,3 ha)
2. Ogrodzenia terenu, w celu zabezpieczenia nowego sadu przed dzikimi zwierzętami.
3. Przygotowania terenu do posadzenie drzewek
4. Pielęgnacji nowego sadu

Fundacja AgriNatura zobowiązuje się do bezpłatnego:
1. Opracowania planu sadu
2. Organizacji warsztatów nt. zakładania i pielęgnacji sadu
3. Przekazania drzewek

Drzewka pochodzą z renomowanej szkółki - bez certyfikatu ekologicznego.
Drzewka są okulizowane na dzikich podkładach (wyrosną na duże drzewa) i są to wyłącznie dawne odmiany.
Dobór odmian w sadzie jest konsultowany z ekspertem, zależy od potrzeb właściciela i warunków środowiskowych.

Zainteresowanych szczegółami prosimy o kontakt mailowy z Elżbietą Lenarczyk - koordynator projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Spotkanie grupy SINGAL

Drugie spotkanie partnerów projektu SIGNAL (Sygnał czyli Innowacyjne działania na rzecz nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich) w ramach programu ERASMUS Plus odbyło się w holenderskim miasteczku Scheemda 25-27 września. Uczestniczyli w nim partnerzy z Austrii, Holandii, Niemiec i Polski. Partner holenderski zaprosił do udziału w spotkaniu liderów, przedstawicieli organizacji i MŚP, którzy opowiedzieli o problemach związanych ze zrównoważoną lokalną gospodarką nadbrzeżną na terenach przyrodniczo cennych, próbach ich rozwiązania i planach rozwoju regionu.

Czytaj więcej…..

Informacje na temat projektu:
http://www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

Spotkanie ERASMUS+ SIGNAL

Program pierwszego spotkania partnerskiego projektu SIGNAL „Innowacyjne działania na rzecz nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów” obejmował pobyt w niemieckim Warburgu w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.

Warburg – regiony i ekologia

W Warburgu w gronie uczestników projektu, podczas seminarium i warsztatów rozmawialiśmy o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionach. Bardzo ważne było stwierdzenie, że działania w pojedynkę niewiele dają, że „Razem możemy więcej”!

Spotkanie z przedstawicielami niemieckiego regionu pokazało, że ruch regionów jest wciąż żywy, mieszkańcom nadal się chce, nie opadają im ręce, nie narzekają, tylko pracują, działają! To ciekawa refleksja strony niemieckiej, bo w Polsce pomysł na regiony, ich aktywność, budowanie tożsamości, wciąż się kształtuje. Można by od niemieckich partnerów co nieco zaczerpnąć.

Cenne dla nas może być także stwierdzenie jednego z niemieckich prelegentów, który powiedział, że „Jeżeli czas dojrzał, znajdą się właściwi ludzie”! To hasło/ idea otwiera spojrzenie na to, co się dzieje wokół, w Polsce, w Europie, na świecie. Bardzo cenny pogląd.

Z tematów poruszanych w czasie seminarium bardzo interesujące i inspirujące było wystąpienie poświęcone gospodarstwu ekologicznemu Eschenhof, które zwiedziliśmy i porozmawialiśmy z jego kierownikiem. Osoby, które przed laty założyły gospodarstwo, zastanawiają się, jak działać, by przetrwało ono dla przyszłych pokoleń, jako cenna wartość i sposób na życie. Warto podkreślić, że poza uprawą warzyw, zbóż, hodowlą krów; w gospodarstwie prowadzone są zajęcia edukacyjne, warsztaty np. kulinarne; produkowane są sery; czynny jest sklepik z produktami ekologicznymi. Ciekawa i oryginalna oferta skierowana jest do każdego zainteresowanego i chętnego mieszkańca: za 220 euro może przez rok uprawiać 50 m kw. gruntu (pola).

Interesującym doświadczeniem był udział w warsztatach prowadzonych metodą World Café, podczas których uczestnicy zastanawiali się nad warunkami, które trzeba spełnić, by procesy innowacyjne w nowym podejściu do rolnictwa powiodły się.

Co zrobić, by sprawnie działały kooperatywy regionalne i innowacyjne na obszarach wiejskich; jakie działania wspierają ten rodzaj współpracy i inspirują do innowacji, a także to, jak przełamywać bariery i dawać sobie radę z trudnościami? Dobór tematów i aktywność uczestników sprawiła, że warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące.

W programie spotkania była również wizyta w sklepie produktów regionalnych Unikum w Warburgu. Zróżnicowana, bogata oferta, łatwy dostęp do produktów zrobiły na nas duże wrażenie. Mieliśmy też okazję poznać pierwszą ekorestaurację w Kassel i degustować jedno z serwowanych tam dań. Program i pobyt były doskonale przygotowane. Organizatorom należy się podziękowanie. (jzv)

Program spotkania

Galeria zdjęć

SYGNAŁ – czyli budujemy nową jakość partnerstwa mieszkańców obszarów wiejskich!

Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura jest partnerem międzynarodowego projektu, którego celem jest wzmocnienie regionalnego i lokalnego rozwoju. Projekt realizowany jest przez 5 organizacji z Niemiec, Austrii, Holandii i Polski w ramach europejskiego programu Erasmus plus.

Tytuł projektu „SYGNAŁ – społeczne innowacje na rzecz jakości życia w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich” (SIGNAL - Soziale Innovationen gemeinwohlorientierter nachhaltiger Landnutzung) wskazuje na cel działań partnerstwa: poznanie innowacyjnych działań i najlepszych praktyk, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców wsi a jednocześnie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju. Takimi inicjatywami są m.in. RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), rolnictwo solidarnościowe, lokalne przetwórstwo z lokalnych produktów i upraw, sprzedaż bezpośrednia, ogródki szkolne i poletka uprawne dla mieszkańców miast czy rolnictwo ekologiczne.

Koordynatorem projektu jest niemiecka organizacja Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. (Sieć Przyszłości Saksonia Anhalt wspierająca swoimi działaniami rozwój społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich. (www.kosa21.de)

Partnerami projektu są:
Centrum Edukacji dla Dorosłych SPES Zukunftsakademie GmbH z Austrii (Akademia Przyszłości), które zajmuje się edukacją poza formalną m.in. w takich dziedzinach jak lokalna przedsiębiorczość czy budowanie lokalnych i regionalnych sieci współpracy. (www.spes.co.at)

Stowarzyszenie Bundesverband der Regionalbewegung e.V. z Niemiec (Krajowy Związek na Rzecz Ruchu Regionów) główny organizator Dnia Regionu – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania plonów (dożynki), ale również do promowania zachowań ekologicznych, chroniących przyrodę, środowisko i klimat, do promowania rolnictwa ekologicznego, lokalnego produktu, lokalnej tradycji i zdrowego stylu życia. (www.regionalbewegung.de)

Firma doradcza Onderzoeksbureau Elles Bulder z Holandii szukająca odpowiedzi na pytania: jak połączyć mieszkańców regionu we wspólnym działaniu, jak połączyć pozornie różne interesy rolników, konsumentów, producentów i samorządów. Firma ma duży wkład w rozwój regionu Groningen (siedziba firmy), który uważany jest w Holandii za modelowy przykład regionalnego rozwoju.
(www.ellesbulder.nl)

Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura, która od 10 lat prowadzi projekty wspierające rozwój rolnictwa ekologicznego, lokalnego przetwórstwa, społeczeństwa obywatelskiego i rolniczej bioróżnorodności.
(www.agrinatura.pl)

SPOTKANIA

  1. Spotkanie ERASMUS+ SIGNAL
  2. Spotkanie SIGNAL 2
  3. Spotkanie Signal 3 - Wiedeń

Dodatkowe informacje